Nem értjük még tökéletesen az MI-t, de legalább nem félünk tőle

Kutatás készült az MI felhasználásról a magyar cégvezetők körében, ami megmutatja, hol tart a technológia ismerete és használata itthon. Látszik, hogy a hajlandóság megvan, de a hatékony terjedéshez alapvető ismeretek még sok esetben hiányoznak.  

Az, hogy a mesterséges intelligencia itt van velünk a mindennapokban, nem újdonság. Az MI-technológia napjaink slágertémája, ami életünk egyre nagyobb területén kap egyre hangsúlyosabb szerepet. Magával a terjedésével mindenki tisztában van, egyáltalán nem mindegy viszont – különösen céges szinten nem – ki hogyan látja át ezt a folyamatot és miként viszonyul hozzá. A hazai SAP friss kutatása ennek megértésében segített.

Cégvezetőként mindig örömmel olvasom az olyan felméréseket, amik összefogják a döntéshozók véleményét, az említett kutatás pedig most ezt tette meg 300 tulajdonos esetében. Az eredmények bizonyos szempontból megleptek, sok esetben viszont várható eredményt hoztak.

Az első kérdés, amit ezen a téren tisztázni kell, hogy mi is az MI, vagyis inkább mit gondolunk annak. Ebben a kérdésben azért láthatóan vannak még félreértések a magyar cégvezetők körében, viszont szerencsés helyzet, hogy a legtöbben jól fel is mérik, hogy tudásuk a témában, vagy üzletük MI-alkalmazása nincs a kellő szinten. Sokan pozitívak, de elég kevesen (20% körül) vannak azok, akik szerint cégük úttörő módon használja a technológiát. Ezt az arányt szerintem a mindennapokban is lehet tapasztalani.

A hiányosságok ezen a téren egyértelműek, így a közeljövőben mindenképpen érdemes lesz ezeknél a cégeknél minél több időt és erőforrást fordítani arra, hogy mindenki megismerkedjen és megbarátkozzon a technológiával, különösen ha döntési helyzetben van a használatáról.

A következő fontos lépcső, hogy mennyire van igény a jelenlegi helyzet megváltoztatására, vagyis a technológia kiterjedtebb használatra. Kifejezetten jó látni, hogy bár az MI-vel kapcsolatban felmerülnek – egyáltalán nem elhanyagolható  – biztonsági és jogi aggályok, vagy kérdések a munkaerőpiacra gyakorolt hatásával kapcsolatban, a többség inkább lehetőségként tekint a technológiára. Viszont az sem váratlan, hogy ez a lelkesedés a nagy cégek körében élénkebb, a kisebbek borúsabban látják az MI-t és félnek is a lemaradástól az alkalmazásában.

És hogy hol szeretnék leginkább alkalmazni a cégek? Saját megoldásainkon is tudjuk igazolni, hogy az MI-nek mennyi haszna van a telekommunikáció területén, az erre épülő TTS-szolgáltatásunk például szinte egy call center teljes IVR menüjét képes felhúzni vele.

Szerencsére sok cégvezető is hasznosnak látja a technológiát az ügyfelek elérésben. Emellett gyakran felmerülő válasz volt még a logisztika vagy a termékfejlesztés, inkább negatív kontextusban került elő viszont a jog vagy a HR, ami azért is kicsit meglepő, mert a SAP által hirdetett konferencián előadó nagy cégek ezen a téren is alkalmazzák.

Már említettem, hogy gyakori félelem az MI-vel kapcsolatban, hogy elveszi majd akár a kreatív munkakörökben dolgozó emberek munkáját is. Bár a felvetés nem alaptalan, manapság is egyre több példát látunk hasonló helyzetekre, a konferencián is leszögezték, amit mi az Opennetworksnél tartunk: a generatív MI jelenleg még mindig egy részfeladatokra korlátozott technológia, vagyis nem általános vagy emberi értelemben kreatív rendszer. Ettől még évekre, talán egy évtizedre van.

A következő lépése, hogy kis fejlődéssel számos repetitív munkától szabadítson meg embereket, számos munkakörben, de attól egyelőre nem kell tartanunk, hogy elveszi az orvosok vagy éppen a programozók munkáját.

A felmérésből tehát egyértelműen kiderül, hogy Magyarországon főleg a nagy cégek egyáltalán nem riadnak vissza az MI használatától, viszont ők sem járnak minden esetben élen, a létrán lefelé pedig egyre szűkül a megértési szint és a használatára mutatott hajlandóság is. Emellett az is látszik, hogy sok esetben egyszerű kérdéseket sem árt tisztázni a témában.

Remélem, hogy mesterséges intelligenciát alkalmazó megoldásaink ilyen téren meggyőzőek lehetnek. Ha érdeklődnétek a lehetőségek iránt, nyugodtan keressétek a +36-1-999-6000 telefonszámot, kollégáim minden fontos kérdésre tudnak válaszolni!

 

András

Olvasd el
legfrissebb bejegyzéseinket!

Újra legyen techmentes karácsonyod!

Idén is sikeres és kihívásokkal teli évünk volt veletek! Köszönjük nektek, hogy együtt dolgozhatunk: mi a szűkebb csapat és MI – közösen – az ügyfelekkel, partnerekkel kiegészített nagy Opennetworks csapat!

Fine dining: létszámtervezés call centerben

Képzeld el, hogy egy fine dining éttermet vezetsz, első rangú konyhával. A séf francia, a cukrász olasz, az étel remek, a vendégek mégis elégedetlenek. Pont így működik az ügyfélszolgálatod is, ha nem megfelelően szervezed meg a műszakot.

Hiteles hangon – hangrögzítés régen és ma

Hangfelvétel: első ránézésre nem is jut eszünkbe, hogy már több, mint 160 éves lehet ez a technológia. A hangok tárolása azóta velünk van, de mostanság olyan biztonsági kérdéseket is felvet, amivel korábban eszünkbe sem jutott foglalkozni

AI az ügyfélszolgálaton: így NE használd!

A mesterséges intelligencia felhasználásra számos pozitív példa van a call centerekben, de bőven vannak kerülendő gyakorlatok is.

Dashboard: kiemelt statisztikák, trendek, megoldások 2024-ben

Egy jó ügyfélszolgálat felépítéséhez ma már elengedhetetlen, hogy hatékonyan mérjük a rendszer teljesítményét, ehhez pedig szükség van egy jó dashboard felületre. Megmutatjuk, ezen a téren milyen trendek és megoldások vannak manapság. 

Oldd meg egyszerűbben: kimenő IVR a hatékonyabb ügyféltájékoztatásért

Az ügyfélszolgálati csapatok munkáját egyre gyakrabban segítik olyan okos megoldások, melyek célja a kollégák tehermentesítése. Ezek közé tartozik VIPeX kimenő IVR funkciója is.

Teszteld most
mi a válaszunk a kérdéseidre!

Keress minket, hogy egy online vagy személyes bemutatón egyeztethessük kérdéseidet
és azt, hogyan segíthetjük céged fejlődését!

Próbáld ki most milyen egyszerű felépítened a céged számára
optimális kommunikációs és ügyfélszolgálati megoldást! 30 napig
költségmentes, testre szabott Felhőközpontod akár néhány perc,
vagy óra múlva használhatod!