Orvosold problémáid online – telemedicina videohívással

A digitális szolgáltatások gyors terjedése már többéves folyamat. Ezen a héten a telemedicina területét mutatjuk be.

Ez az elsőre idegennek hangzó szó ugyanis egy nagyon fontos területet fed le a most már online térben is lebonyolítható folyamatok területén. A jelenleg tomboló járvány tekintetében talán a legfontosabbat: az orvosi ellátást. Nem nehéz belátni, hogy egy pandémia idején miért célszerű elkerülni a rendelők látogatását, miközben természetesen az orvossal folytatott konzultációra épp úgy szükség van. Szerencsére most már Magyarországon is rendelkezésre áll a törvényi háttér, hogy ezt online is megtehessük, az olyan technológiai lehetőségek, mint a valós idejű videohívások pedig minden eddiginél gördülékenyebb ellátást tesznek lehetővé.

Maga a telemedicina fogalma egyébként nem szükségszerűen jelent valós idejű kapcsolatot beteg és orvosa között, meghatározás szerint ide tartozik a betegekről online végzett adatgyűjtés (például ha egy naplóban vezetjük és feltöltjük a vérnyomásadatainkat), de még a leletek online tárolása is. Az elmúlt években itthon is főleg ezek a módszerek terjedtek el, a törvények is erre adtak lehetőséget. Ez azonban a járvánnyal alapvetően megváltozott.

Egy szeptemberi rendelet tisztázta a telemedicina új területeit, megteremtve a jogi keretet arra, hogy most már az orvos és beteg közt közvetlen valós idejű kapcsolat jöhessen létre az online térben, konkrétan kiváltva számos személyes jelenlétet igénylő helyzetet. Ez gyakorlatban annyit jelent, hogy az interneten keresztül konzultálhatunk az orvossal tüneteinkről, tarthatjuk a kapcsolatot a betegségünk idején, de receptet és igazolást is kaphatunk személyes jelenlét nélkül. A rendelet ugyan nem írja elő, de egyszerű belátni, hogy ilyen helyzetekben milyen előnyökkel járhat, ha nem csak hang, de videokapcsolatot is tartunk az orvossal.

Egy videóhívás során az orvos jóval könnyebben tudja azonosítani a beteg tüneteit, ezáltal állapotának felmérése is könnyebbé válik. Emellett ha szükség van rá, és az eszközök is rendelkezésre állnak, egy egyszerűbb mérés vagy vizsgálat elvégzéshez is könnyebben adhat instrukciókat. 

Ilyen esetekben nem elhanyagolható a híváshoz használt platform szerepe sem. Persze alkalmasint bármilyen felületen működhet egy videóhívás, de a betegek dolga jelentősen megkönnyíthető, ha ezeket az ellátóközpont egy call center szolgáltatással a saját rendszerébe integrálja. Így a betegek akár mindenfajta applikáció nélkül, a böngészőből is elindíthatják a hívásukat, videóhívások pedig ugyanúgy keresztül futnak az IVR-on, vagyis még előzetes időpontegyeztetés sem feltétlenül szükséges. Ha pedig az orvos épp foglalt, a visszahívás ugyanúgy megtörténhet mint normális hívások esetében.

Láthatjuk tehát, hogy a telemedicina területe most már itthon is egyre inkább elterjed, használata pedig  kényelmesebbé, de biztonságosabbá is teszi az orvossal való konzultációt. 

 

Gyula

Olvasd el
legfrissebb bejegyzéseinket!

Kontrollált chatbotok? AI szabályozás az EU-ban

Az EU mostanra felismerte, hogy az MI technológia szédítő fejlődése szabályozást igényel, ha biztosítani akarjuk az emberek és a vállalkozások biztonságát.

Kérdezd PT-t: AI az ügyfélszolgálaton

Kérdezd PT-t sorozatunkban a mesterséges intelligencia által kreált kollégánkkal beszélgetünk aktuális témákról. Ezen a héten az MI használatát az ügyfélszolgálatokon vitattuk meg.  

Mik a legtrendibb AI-megoldások Call centerekben?

A mesterséges intelligencia használata az ügyfélszolgálatokon is terjed, ez azonban nem jelent azonnal gyökeres változást és pláne nem kell félni tőle.

Láncreakció: NIS2 és a beszállítók

A kiberbiztonsági tanúsításról és felügyeletről szóló törvény - " Kibertan-törvény” - közvetlenül csak a gazdaság nagyobb szereplőire és meghatározott területeire fókuszál, de az ellátási láncokon keresztül a cégek egy jóval szélesebb körére fog hatást gyakorolni.

Hello PT: megkérdeztük az AI-t leíratolási képességeiről

Mindig is érdekelt, hogy az MI hogyan foglalja össze, értékeli saját képességeit a számunkra fontos szakmai területeken. Ezért indítottuk "Hello PT sorozatunkat" amiben a ChetGPT 4.o-val beszélhetünk. Ezen a héten a leíratolásról (STT) kérdeztük

NIS2 – több konkrétum, több feladat

Néhány hónappal ezelőtt beszámoltunk az EU új kibervédelmi irányelveinek (NIS2) teljesítésére vonatkozó feladatokról ami - velünk együtt - több ezer hazai vállalkozást érint. Most megnézzük, hol tartunk, mi változott?

Teszteld most
mi a válaszunk a kérdéseidre!

Keress minket, hogy egy online vagy személyes bemutatón egyeztethessük kérdéseidet
és azt, hogyan segíthetjük céged fejlődését!

Próbáld ki most milyen egyszerű felépítened a céged számára
optimális kommunikációs és ügyfélszolgálati megoldást! 30 napig
költségmentes, testre szabott Felhőközpontod akár néhány perc,
vagy óra múlva használhatod!