“Fogj kezet” a video-bankárral

A digitális ügyfélszolgálatok elterjedése már több éves folyamat, a koronavírus ezen a területen csak multiplikátorként működik. Nyilvánvaló, hogy amíg a kéményseprővel még egy ilyen helyzetben is személyesen kell találkoznunk, addig a féléves villanyóra leolvasást mi is megoldhatjuk az ügyfélfelületen, banki folyószámla, vagy akár hitelszerződést pedig már több éve köthetünk videobankon keresztül. 

Merthogy itthon már 2017 óta (a pénzmosás elleni törvény meghozásával) lehetséges, hogy banki ügyintézés során digitálisan is azonosíthassuk magunkat. Ezáltal lehetővé vált a valós idejű ügyfél-azonosítás, ami a hazai bankok és ügyfeleik eddig leggyakrabban a videós bankszámlanyitásra alkalmaztak. Az idei év viszont áttörést hozott mind a bevezetett projektek, mind az érintett intézmények tekintetében. Az eddigi néhány úttörő mellett az egyik napról a másikra bevezetett tavaszi első karantén szinte az összes többi bankot és biztosítót is erre a pályára kényszerítette.

A bankok, biztosítók többsége a közvetlen azonosítással zajló ügyintézés bevezetése mellett döntött. Az ügyfél egy ilyen folyamatban általában már a webes felületen szolgáltatást – pl. számlát – választ, megadja a szükséges nyilatkozatokat és adatokat, majd ezek után a bank munkatársával folytat videóhívást. Ezalatt bemutatja okmányait, illetve megköti a szerződést/benyújtja a hiteligénylést. Az utómunkát követően a jóváhagyásra már akár 1-2 órán belül sor is kerülhet.

A járványidőszakban megjelentek olyan megoldások is pl. a biztosítási szektorban, amik az okmányok, kitöltött nyilatkozatok hitelesítésére az ügyfélkaput használják. Minden ilyen megoldásnak vannak tipikus hátrányai: általában vagy külön, dedikált ügyfélszolgálati csapatot, vagy külön foglalt időpontot/idősávot igényelnek. Ez rontja az ügyfélélményt, amit tetéznek a laptopok gyenge minőségű kameráiból eredő problémák, illetve az, hogy az ügyfelek sok esetben problémásnak tartják a közbeiktatott lépéseket, így az ügyfélkapu használatot is.

Ahhoz, hogy ez egy gördülékeny, egyúttal jogszerű, COVID után is piacképes megoldás születhessen, véleményünk szerint két fő lépés szükséges: egyrészt egy olyan videohívás folyamat és rendszer, ami egyszerűen illeszthető az ügyfélszolgálatok szokásos folyamataiba, másrészt egy jogilag is elfogadott megoldás a gördülékenyebb azonosításra. Erre például megoldás lehet az e-személyik chipjének beolvasása, melyre mostanra a jogi lehetőség is megnyílt.

2019. január óta létező jogi keret teszi lehetővé az úgynevezett közvetett – azaz nem valós idejű – ügyfélazonosítást. Ez a megoldás a legtöbb magyar felhasználónak a Revolut nevű pénzügyi cég alkalmazásából lehet ismerős, hiszen ez már itthon is több százezer ügyféllel üzemel. Az eljárás lényege, hogy nincs szükség élő kapcsolatra, ügyfélként egyszerűen lefotózzuk vagy beolvassuk a személyazonosító iratunkat, ezt pedig egy szelfi kíséretében beküldjük. A szolgáltató ezután két napon belül köteles minket értesíteni az azonosítás eredményéről.

Ez a megoldás azért még mindig felvetett kényelmetlen helyzeteket, ráadásul a rendelet értelmében jogilag sem volt egyenlő a valós idejű azonosítással. Ezen a helyzeten csak kozmetikázott egy tavaly októberi módosítás, ami az említett e-személyivel történő azonosítást ugyan lehetővé tette, de sem a bankok, sem az ügyfelek számára nem biztosította hozzá a szükséges technológiai hátteret (rendszerhozzáférés, chipleolvasó). Ezért volt szükség egy újabb módosításra, ami már érdemben egyszerűsít a folyamaton, és javítja az ügyfélélményt.

Az új megoldás lényege, hogy a chipleolvasó helyett az e-személyik azonosítása (egy PIN-kód igénylése után) már egy okostelefon segítéségével megoldható. Ehhez mindössze annyira van szükség, hogy a telefonunk képes legyen alkalmazni az NFC (Near Field Communication) technológiát, amit egyébként a mobilos fizetés alkalmazáshoz is használunk. Szerencsére ez ma már a legtöbb androidos és Apple telefonon gond nélkül működik.

Az e-személyik egyre gyorsabban terjednek, (tavaly már 18 millió alkalommal használták őket azonosításhoz) ez és az egyszerűsödő technológiai kivitelezés pedig lehetővé teszi, hogy az ügyfelek gördülékenyebben intézzék ügyeiket személyes érintkezés nélkül is a bankszektorban. Mindez pedig az akár nálunk is elérhető video-ügyfélszolgálati megoldással is kombinálható és bevezethető.

 

Zsolt

Olvasd el
legfrissebb bejegyzéseinket!

Újra legyen techmentes karácsonyod!

Idén is sikeres és kihívásokkal teli évünk volt veletek! Köszönjük nektek, hogy együtt dolgozhatunk: mi a szűkebb csapat és MI – közösen – az ügyfelekkel, partnerekkel kiegészített nagy Opennetworks csapat!

Fine dining: létszámtervezés call centerben

Képzeld el, hogy egy fine dining éttermet vezetsz, első rangú konyhával. A séf francia, a cukrász olasz, az étel remek, a vendégek mégis elégedetlenek. Pont így működik az ügyfélszolgálatod is, ha nem megfelelően szervezed meg a műszakot.

Hiteles hangon – hangrögzítés régen és ma

Hangfelvétel: első ránézésre nem is jut eszünkbe, hogy már több, mint 160 éves lehet ez a technológia. A hangok tárolása azóta velünk van, de mostanság olyan biztonsági kérdéseket is felvet, amivel korábban eszünkbe sem jutott foglalkozni

AI az ügyfélszolgálaton: így NE használd!

A mesterséges intelligencia felhasználásra számos pozitív példa van a call centerekben, de bőven vannak kerülendő gyakorlatok is.

Dashboard: kiemelt statisztikák, trendek, megoldások 2024-ben

Egy jó ügyfélszolgálat felépítéséhez ma már elengedhetetlen, hogy hatékonyan mérjük a rendszer teljesítményét, ehhez pedig szükség van egy jó dashboard felületre. Megmutatjuk, ezen a téren milyen trendek és megoldások vannak manapság. 

Oldd meg egyszerűbben: kimenő IVR a hatékonyabb ügyféltájékoztatásért

Az ügyfélszolgálati csapatok munkáját egyre gyakrabban segítik olyan okos megoldások, melyek célja a kollégák tehermentesítése. Ezek közé tartozik VIPeX kimenő IVR funkciója is.

Teszteld most
mi a válaszunk a kérdéseidre!

Keress minket, hogy egy online vagy személyes bemutatón egyeztethessük kérdéseidet
és azt, hogyan segíthetjük céged fejlődését!

Próbáld ki most milyen egyszerű felépítened a céged számára
optimális kommunikációs és ügyfélszolgálati megoldást! 30 napig
költségmentes, testre szabott Felhőközpontod akár néhány perc,
vagy óra múlva használhatod!